Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlsíte s použitím souborů cookie. Více informací. Rozumím Pro správné fungování webu si zapněte javascript.

Měření ventilace plic metodou spirometrie

Autor materiálu: Marta Najbertová

Materiál je vhodný pro předměty:

  • Fyzika

  • Chemie

  • Zeměpis

  • Biologie

  • Informatika

Materiál je určen pro technologie:

  • Pasco

  • SAM Labs

Popis materiálu

Sedíte před obrazovkou počítače a v klidu čtete tento text. Objem vzduchu, který vyměňují vaše plíce s okolím, ani nevnímáte. Jiná situace nastane, když máte nafouknout gumový míček nebo malý bazén. Rychlost, s jakou se vám to povede, závisí na vašem maximálním nádechu a výdechu. Možná v této chvíli začínáte přemýšlet, kolik vzduchu se vám vlastně do plic vejde a jestli je možné tento objem jednoduše změřit.
V této úloze se naučíme jednoduchou metodu, která se jmenuje spirometrie, měření plicních objemů. Naměříme si objem vzduchu při normálním dýchání, maximálním nádechu a maximálním výdechu. Součet těchto objemů udává vitální kapacitu plic. Z její hodnoty můžeme odvodit, jak dlouho nám nafukování míčku bude trvat.

Podklady ke stažení

Pro stažení dokumentů se prosím přihlašte. Pokud ještě nemáte účet, zaregistrujte se.

Zapomenuté jméno?

Kontaktujte nás

Hledáte inspiraci, technickou či metodickou pomoc? Uvítáte školení o renomovaných lektorů z řad učitelů? Neváhejte nás kontaktovat!

+420 222 312 451

Vyplňte prosím své jméno

Neplatný vstup

Neplatný vstup

Neplatný vstup

Vyplňte prosím svůj telefon

Vyplňte prosím správně svůj email

Zanechte nám prosím zprávu

* povinná položka

Neplatný vstup

Udělte prosím souhlas