Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlsíte s použitím souborů cookie. Více informací. Rozumím Pro správné fungování webu si zapněte javascript.

EKG a srdeční frekvence

Autor materiálu: Marta Najbertová

Materiál je vhodný pro předměty:

  • Fyzika

  • Chemie

  • Zeměpis

  • Biologie

  • Informatika

Materiál je určen pro technologie:

  • Pasco

  • SAM Labs

Popis materiálu

Srdeční cyklus (srdeční revoluce) je pravidelně se opakující činnost srdce, která zahrnuje stah srdečního svalu (systolu) a jeho následující uvolnění (diastolu). Celý cyklus v sobě zahrnuje depolarizaci (systolu) síní, repolarizaci (diastolu) síní, depolarizaci (systolu) komor a repolarizaci (diastolu) komor. Pro činnost srdce je významný časový interval, označovaný jako QT, který vyjadřuje celkové trvání depolarizace a repolarizace komor. Vnějším projevem srdečního cyklu je tep. Při zvýšené fyzické zátěži se zvyšuje srdeční frekvence a každému je jasné, že se musí zkracovat i doba, po kterou probíhá srdeční cyklus.
Ve cvičení změřením EKG v klidu a po fyzické zátěži najdeme odpověď na otázku, jestli se na zkrácení doby trvání srdečního cyklu podílí systola a diastola síní ve stejné míře jako systola a diastola komor.

Podklady ke stažení

Pro stažení dokumentů se prosím přihlašte. Pokud ještě nemáte účet, zaregistrujte se.

Zapomenuté jméno?

Kontaktujte nás

Hledáte inspiraci, technickou či metodickou pomoc? Uvítáte školení o renomovaných lektorů z řad učitelů? Neváhejte nás kontaktovat!

+420 222 312 451

Vyplňte prosím své jméno

Neplatný vstup

Neplatný vstup

Neplatný vstup

Vyplňte prosím svůj telefon

Vyplňte prosím správně svůj email

Zanechte nám prosím zprávu

* povinná položka

Neplatný vstup

Udělte prosím souhlas