Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Informace, jak tyto stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním souhlsíte s použitím souborů cookie. Více informací. Rozumím Pro správné fungování webu si zapněte javascript.

Galvanický článek

Autor materiálu: Miroslav Staněk, Ph.D.

Materiál je vhodný pro předměty:

  • Fyzika

  • Chemie

  • Zeměpis

  • Biologie

  • Informatika

Materiál je určen pro technologie:

  • Pasco

  • SAM Labs

Popis materiálu

Výukový materiál obsahuje experimentální část, ve které žáci pracují s voltmetrem. V softwaru SPARKvue postupují samostatně podle návodu. Na základě návodu vytvoří galvanický článek (z citrónu nebo bramboru nebo cibule a železné a měděné elektrody). Žáci měří elektromotorické napětí vytvořených článků. Výsledkem práce žáků je elektronický protokol obsahující výsledná měření a odpovědi na dané otázky. Tato úloha patří mezi technicky jednodušší. Senzor napětí získává spolehlivá data a není třeba ho kalibrovat. Je však zapotřebí dohlédnout na to, aby nebyl zapojen do napětí, které je mimo jeho rozsah (±10 V). U této úlohy není zapotřebí hlídat polaritu voltmetru. Pokud žáci získají záporné hodnoty napětí, mohou se zamyslet, proč tomu tak je (jaký kov je jakou elektrodou v galvanickém článku).

Fotografie

Galvanický článek

Podklady ke stažení

Pro stažení dokumentů se prosím přihlašte. Pokud ještě nemáte účet, zaregistrujte se.

Zapomenuté jméno?

Kontaktujte nás

Hledáte inspiraci, technickou či metodickou pomoc? Uvítáte školení o renomovaných lektorů z řad učitelů? Neváhejte nás kontaktovat!

+420 222 312 451

Vyplňte prosím své jméno

Neplatný vstup

Neplatný vstup

Neplatný vstup

Vyplňte prosím svůj telefon

Vyplňte prosím správně svůj email

Zanechte nám prosím zprávu

* povinná položka

Neplatný vstup

Udělte prosím souhlas